Uczenie się gry na perkusji to długotrwały proces, który niekiedy wymaga od ucznia wielu poświęceń. Początkowo jednym z najtrudniejszych wymagań, które stawia przed nami proces prawidłowego ćwiczenia, a później równej gry na tym instrumencie jest granie do metronomu. Metronom to urządzenie mechaniczne lub elektroniczne służące do dokładnego podawania tempa utworu muzycznego. Dzięki niemu uczeń będzie potrafił grać równo, bez zbędnego przyspieszania lub zwalniania. Praca z metronomem ułatwić może przyszłą pracę w studio jak i na scenie.

Osiąganie najlepszych efektów w nauce gry na perkusji

Systematyczne ćwiczenia w wolnych jak i szybkich tempach pozwalają osiągnąć dużą płynność podczas wykonywania danych partii, a także zapewnia grającemu komfort i poczucie kontroli nad opracowywanym utworem lub ćwiczeniem. Obecna technologia umożliwiła nam odejście od tradycyjnych, mechanicznych metronomów, które zabierały sporo miejsca i wymagały m.in. nakręcania mechanizmu, który wprowadzał je w ruch. Już kilka dekad temu na rynek weszły metronomy cyfrowe, które wciąż są używane ze względu na ich dużą dokładność.

Jak połączyć używanie smartfona z nauką gry na perkusji?

W erze smartfonów metronom zainstalowany w postaci aplikacji mobilnej stał się nieodłącznym kompanem każdego muzyka, a zwłaszcza perkusisty. Dzięki temu nauka gry na perkusji i regularne ćwiczenie mogą odbywać się dosłownie wszędzie. Oprócz tego możecie znaleźć wiele innych przydatnych aplikacji, takich jak planowanie ćwiczeń, biblioteki rytmów, podkłady muzyczne bez perkusji itp. Takie rozwiązania połączone z wytrwałością wzbogacą nasz warsztat o cenne umiejętności grania ciekawych patternów, płynnego poruszania się po wielu stylistykach muzycznych, a to może czasem przełożyć się na większe szanse w zawodzie perkusisty!