Bębny są istotną częścią każdej orkiestry marszowej, a szczególnie ważne dla mieszkańców Nowego Orleanu – miasta, które przez całą swoją historię było muzycznym tyglem.

Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w muzyce miasta, która wyewoluowała z wpływów afrykańskich, europejskich, karaibskich i rdzennych Amerykanów. Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów muzycznej różnorodności miasta jest tradycja orkiestr marszowych. Zespoły marszowe „drugiel lini” — unikalna muzyczna parada Nowego Orleanu — można znaleźć w całym Crescent City przez cały rok, ale najbardziej wyróżniają się podczas Mardi Gras.

Mardi Gras – Dzień przed Środą Popielcową, ostatni dzień Mardi Gras. To także nazwa różnych festiwali czy parad ulicznych odbywających się niezależnie od siebie w wielu miastach na całym świecie, takich jak Nowy Orlean czy Sydney.

Mówi się, że słowo to pochodzi od „Boeuf Gras”, co oznacza „grube bydło”, nawiązując do XVII-wiecznej francuskiej tradycji jedzenia grubych zwierząt w przeddzień Wielkiego Postu.

Tłusty wtorek oznacza koniec dwóch tygodni intensywnych imprez z wieloma marszami i orkiestrami marszowymi. To koniec obchodów karnawałowych, które rozpoczynają się każdego roku na początku stycznia i są obchodzone w wielu krajach na całym świecie.

WIELOKULTUROWE KORZENIE

Prawie 50 lat po założeniu Nowego Orleanu przez Francuzów w 1718 r. stał się on terytorium Hiszpanii. Trwało to do 1800 roku, kiedy Hiszpania oddała miasto Francji.

Zaledwie trzy lata później teren stał się własnością amerykańską dzięki zakupowi Luizjany. Nowy Orlean był ruchliwym portem, który do końca wojny secesyjnej był integralną częścią handlu niewolnikami.

W hiszpańskich czasach kolonialnych przepisy dotyczące niewolników nie były tak uciążliwe jak później. Zniewolonym ludziom często pozwolono na pracę w niedziele i pewną swobodę poruszania się. Wielu z nich gromadzi się na Placu Kongo – obecnie znanym jako Tremé – aby bawić się i tańczyć do muzyki ze swojego kraju. Plac Congo odegrał znaczącą rolę w rozwoju muzycznych tradycji Nowego Orleanu, zwłaszcza jeśli chodzi o grę na perkusji. Synkopowane rytmy grane na tych imprezach, takie jak „Bamboula”, są uważane za podstawę tego, co dziś uważamy za beaty w stylu nowoorleańskim.

Bamboula to bęben zrobiony z beczki rumu ze skórką na jednym końcu. To także taniec do muzycznego akompaniamentu tych bębnów.

W MARSZU

Marszowe zespoły od dawna są podstawą muzyki Nowego Orleanu.

Ich początki sięgają lat 30. XIX wieku, kiedy były to głównie zespoły w stylu militarnym.

Po wojnie secesyjnej wyzwoleni Afroamerykanie zaczęli tworzyć zespoły marszowe, często z instrumentami dętymi i parą perkusistów: jednym na bębnach basowych i jednym na werblu.

Zespoły te stały się podstawą afroamerykańskiej procesji pogrzebowej, znanej później jako „Jazz Funeral”, tradycji, która trwa do dziś.

Gdy żałobnicy weszli na cmentarz, muzycy grali powolne pieśni żałobne, a przed nimi toczyły się trumny. Potem, w drodze powrotnej, grali optymistyczną muzykę, a ludzie tańczyli, by uczcić życie zmarłych. Rytmy, które grają, mają silne wpływy zachodnioafrykańskie, podobnie jak marsze i tańce z kręgów zachodnioafrykańskich.

DRUGA LINIA (THE SECOND LINE)

Zespoły marszowe występowały na wielu różnych imprezach towarzyskich w Nowym Orleanie, ale rodzaj parady, jaką tworzyły na pogrzebach, został przyjęty w paradzie i ostatecznie stał się znany jako Druga Linia. („Pierwsza linia” to główna część zespołu w całości dętego.) Druga linia składa się z dodatkowych muzyków i garstki innych maszerujących, którzy są odpowiedzialni za tańczenie i kontakt z przechodniami – styl znany jako „druga linia”. to „esencja sztuki Nowego Orleanu – jazzowy pogrzeb ciała”.

Bębny w drugim rzędzie, zwłaszcza werbel, są improwizowane, w przeciwieństwie do zdyscyplinowanej sekcji werbla tradycyjnej orkiestry marszowej.

W małych paradach drugiej linii perkusiści zazwyczaj ustawiają stałe rytmy, podkreślając pierwsze i trzecie uderzenie taktu, podczas gdy werble dodają synkopowane kontrrytmy.

Podczas dużych parad, takich jak na Mardi Gras, werbel często podąża za orkiestrą dętą, grając marszowe rytmy z improwizowanymi figurami polirytmicznymi, które mogą zainspirować tancerzy drugiej linii, a nawet sam zespół perkusyjny.

UROCZYSTOŚCI MARDI GRAS

Mniej więcej w tym samym czasie Dixieland i Ragtime rozwinęły się w popularne formy jazzu, które miały duży wpływ na muzykę.

Z biegiem lat do festiwalu włączono coraz więcej stylów muzycznych, w tym jazz, R&B, gospel i funk. Dzisiaj, jeśli masz szczęście odwiedzić Nowy Orlean podczas Mardi Gras, na pewno zobaczysz i usłyszysz wiele odmian tych zespołów – od małych zespołów second line po pełne tradycyjne festiwale marszowe z pełnym instrumentarium dętym i korzystaniem z wielu sekcji marszowej perkusji na werble, bębny basowe, tomy i inne instrumenty marszowe. Zespoły marszowe ze szkół średnich i HBCU (Historically Black Colleges and Universities) z tak odległych miejsc, jak Kentucky, Karolina Północna i Wirginia regularnie występują na paradach Mardi Gras w Big Easy.

Ale Mardi Gras to nie jedyna pora roku, aby cieszyć się bogatą sceną muzyczną Nowego Orleanu. W każdą niedzielę po południu odwiedź Congo Square i posłuchaj (a nawet weź udział w) bębnieniu tradycyjnych zachodnioafrykańskich polirytmów i rytmów drugiej linii na djembe. Nie ma przeszkód, aby dostać się na słynną Bourbon Street w Dzielnicy Francuskiej, gdzie wiele barów oferuje muzykę na żywo każdego wieczoru, a zespoły współpracują z perkusistami, aby interpretować rytmy Nowego Orleanu za pomocą standardowych zestawów perkusyjnych, a nie bębnów marszowych. Niezależnie od tego, czy grasz na perkusji, czy po prostu słuchasz świetnej muzyki, tętniąca życiem scena muzyczna Nowego Orleanu ma coś dla każdego!

Autor: Mike Levine

Mike Levine jest pisarzem i redaktorem, który od wielu lat pracuje w branży muzycznej. Jest redaktorem Technical-Studio magazynu Mix i byłym redaktorem Electronic Musicians. Mike napisał cztery książki, zrecenzował wszystko, od programów DAW, przez wtyczki, po interfejsy, i przeprowadził wywiady z czołowymi producentami, inżynierami i muzykami. Jest producentem podcastów i samouczków wideo, napisał muzykę do wielu reklam. Jego prace były wykorzystywane w programach telewizyjnych w CNN, History Channel, A&E i nie tylko. Multiinstrumentalista grający na gitarze, pedale steel i dobro, występował na koncertach, konferencjach, w telewizji i na Broadwayu, wydał dwa albumy z własną muzyką.

Zdjęcia: Canva, Yamaha