Jak gra na perkusji może pomóc dzieciom z autyzmem?

Jeśli w dzieciństwie ktoś miał problemy z koncentracją, okazuje się, że dobrze by zrobił, jeśli rozpocząłby naukę gry na zestawie perkusyjnym.

Badania przeprowadzone w Anglii na Uniwersytecie Chichester ujawniły, że już 10 tygodni gry na perkusji poprawia u dzieci z autyzmem: bystrość umysłu, wyczucie rytmu, zręczność manualną, a także zdolność skupienia.

Znane są różne rodzaje zaburzeń pracy mózgu. Należą do nich również autyzm i ADHD. Wiąże się je z zaburzeniem czasu reakcji mózgu na bodźce i komunikowania się z otoczeniem. Niejeden nauczyciel muzyczny może podać przykłady uczniów z autyzmem, czy ADHD, którzy potrafią wciągnąć się w naukę muzyki i dzięki niej się rozwijać. Naukowcy ciągle starają się odkryć przyczyny tego zjawiska.

Przygotowano dla uczniów program, który trwał pięć tygodni i składał się tygodniowo z dwóch 30-minutowych lekcji gry na perkusji. Po tym czasie dokonano porównania z grupą, która nie uczestniczyła w takich lekcjach. Pomimo stosunkowo krótkiego okresu terapii, u dzieci z pierwszej grupy stwierdzono pozytywne zmiany społeczne, behawioralne oraz znaczną poprawę zdolności koncentracji i utrzymania uwagi.

Oto jak dr Marcus Smith – szef zespołu badawczego oraz wykładowca z dziedziny sportu i fizjologii wysiłku fizycznego na Uniwersytecie Chichester, wypowiada się na temat tych badań:

To unikalny i warty odnotowania projekt badawczy, który wykazał pozytywny wpływ ćwiczenia gry na perkusji na zdrowie i dobrostan uczniów. Granie rocka na perkusji okazało się skuteczną terapią dla osób cierpiących na zaburzenia pracy mózgu, takie jak autyzm.

Z grą na perkusji wiąże się unikalne połączenie aktywności fizycznej, koordynacji i muzykalności. Jak wiadomo, wszystkie one są korzystne dla dobrostanu człowieka. To było niesamowite doświadczenie móc obserwować jak te dzieci rozkwitają i rozwijają się pod wpływem tego wyzwania ”.

Dr Marcus Smith od 1984 roku jest związany z Uniwersytetem Chichester. W roli doradcy do spraw fizjologii sportu wziął udział w: Igrzyskach Olimpijskich w 1988 i 1992 r., kwalifikacjach do dwóch następnych, Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej, mistrzostwach świata i Europy juniorów i seniorów w lekkiej atletyce. Dr Smith jest też konsultantem Związku Boksu Amatorskiego Wielkiej Brytanii. Współpracuje również z perkusistą zespołu BlondieClemem Burke, w zakresie fizjologii związanej z grą na perkusji. Dzięki tej pracy powstał zespół: Clem Burke Drumming Project.

Tekst źródłowy: https://www.beatit.tv/wplyw-gry-na-perkusji-na-dzieci-z-autyzmem/